fbpx

Koncentrace

Pilates posiluje, natahuje a zpevňuje naše tělo, jen když zapojíme i náš mozek. Chceme-li provádět cvik správně, musíme se soustředit na rytmus dýchání, na polohu hlavy, postavení chodidel, pokrčení končetin a na celkový průběh cviku.

 

Kontrola

Základ kvalitního pohybu. Posilování svalů je účinné jen tehdy, vykonáváme-li pohyby přesně, plynule a uvolněně v přirozeném rozsahu těla. Předchází se tím zranění.

PowerHouse – centrum těla

Každý pohyb, který vykonáme začíná ve středu těla – centrum síly. Z tohoto centra vychází celá naše energie. Josef Hubertus Pilates tuto část těla tvořenou břišními, zádovými a pánevními svaly nazýval POWERHOUSE (PH) (původní něm. název GÜRTLE). Každý cvik v pilates začíná zpevněním PH (aktivací příčného břišního svalu, neutrální pánve, stabilizací lopatek a postavení hrudního koše). To nám zajistí oporu pro záda, vnitřní orgány a lepší prokrvení pracujících svalů. Zpevněním PH si vytváříme správné držení těla.

Plynulost

Kvalita cvičení spočívá v plynulém přechodu z jednoho pohybu do dalšího Pilates byl výborný choreograf a na jeho uspořádání cviků to vidíme. Každý cvik má přesný bod, kde začíná a kde končí. Ještě důležitější je plynulá a logická návaznost cviků.

Přesnost

Je důležité dobře se seznámit s každým cvikem, abychom pocítili jeho kladný účinek, neboť každá fáze pohybu má svůj smysl. Důraz se klade na malý počet správně provedených cviků.

Dýchání

Podstatou Pilatesovy metody je přesný způsob dýchání, který můžeme využít i v běžném životě (obrana před únavou a stresem). Dýchání je dynamické, pravidelné, bez zadržení dechu. Nádech je nosem, výdech ústy. Při dýchání držíme břicho zpevněné, při výdechu zdůrazníme přitažení pupku k páteři – pevný PowerHouse. Při nádechu otvíráme hrudník do strany (laterální dýcháni), posilujeme tak mezižeberní svalstvo a správné držení ramen a hrudníku do šířky. Zvládnutím správné techniky dýchání prohloubíme dech až do oblasti zad a zajistíme tak větší přísun kyslíku do těla.

Kontaktní informace

STUDIO Pilates Praha
Dr. Zikmunda Wintra 383/9
Praha 6 Bubeneč
 +420 732 333 211
 radka@pilatespraha.eu

 

© 2015 Pilates Praha.
All rights reserved