fbpx

Pilatesova metoda je jedním z nejúčinnějších fitness programů, které se do dnešní doby objevily. 

Může se jí věnovat každý, jak ženy, tak muži, nemocní i vrcholoví sportovci. S Pilates nepotřebujete kupovat drahé posilovací stroje, stačí jen Vaše tělo. 

Trápí Vás záda, krk, zkrácené svaly?

Chcete mít pevné bříško? Potřebujete uvolnit napětí a stres? Pilates metoda Vám odstraní bolesti zad, vybuduje pevné centrum těla, odstraní stres, dodá energii, zvýší kapacitu plic a zlepší krevní oběh. 

Pilates si získalo mnoho příznivců, jeho systém je využíván při rehabilitaci, fyzioterapii, ve fitness centrech, i jako doplněk pro vrcholové sportovce. Jestliže se cviky vykonávají správně pod dohledem vyškoleného instruktora, dostaví se výsledky a může se odstranit větší část počínajících a často i chronických bolestí. Pohyby jsou kontrolované, žádné přepínání, prudké trhání a švihy, které mohou poškodit svaly a vazy. Cvičební program formuje a zpevní choulostivé partie kolem pasu, boků, hrudníku, dokonce zmenší tukové polštářky, formuje krásné, dlouhé svaly na nohách, zlepšuje držení těla a učí správnému dýchání.

Cvičení navržené J. H. Pilatesem vyžaduje koncentraci a přesné provedení cviků. Pilates jej proto nazval jako "Contrology" = kontrologie.  Správným opakováním cviků aktivujeme proprioreceptivní systémy (vnitřní smysly těla) a učíme se tak mentálnímu soustředění. Některé cviky se mohou zdát ze začátku jako „příliš těžké“, končetiny se budou chvět, bude vás bolet za krkem, bude se Vám chtít cvičení přerušit či ukončit, někdy se objeví i mírné křeče. To vše jsou příznaky, které upozorňují na nerovnováhu (dysbalanci) svalových skupin ve Vašem těle, nedostatek síly, koordinace, flexibility. Díky Pilates metodě můžete všechny tyto příznaky trvale odstranit.

Svalová dysbalance

Tělo je tvořeno dvěma vrstvami svalů:

  • Zpevňující – vnitřní vrstva svalstva, která udržuje polohu těla na místě
  • Pohyblivá – mnohem větší vrstva svalstva, která zajišťuje pohyby těla Podstatou metody Pilates je rozvíjet všechny svaly rovnoměrně a nezaměřovat se pouze na viditelné svaly na povrchu těla, ale rozvíjet i svaly hluboké, které nám drží kostru a svým ochabnutím způsobují bolesti některých částí těla (nejčastěji záda a klouby)

K odstranění svalové dysbalance jsou třeba čtyři kroky:

  • Protáhnout zkrácené (posturální) svaly, např. prsní, horní část trapézu, biceps, lýtka, zadní strana stehna a další
  • Posílit ochablé (fázické) svaly, např. mezilopatkové, břišní, tricepsy, přední stranu stehen, a to nejen pohybující se svaly na povrchu, ale hlavně vnitřní, hluboko uložené svaly
  • Upravit všechny odchylky od správného držení těla, např. zakulacená ramena, vystouplé lopatky, podsazenou nebo naopak vystrčenou pánev
  • Zpevnit střední část těla: powerhouse – centrum těla

Dopřejte tělu zdravý pohyb a sobě pocit sebevědomí a harmonie. Inteligentním cvičením ke zdraví a pohodě.

Kontaktní informace

STUDIO Pilates Praha
Dr. Zikmunda Wintra 383/9
Praha 6 Bubeneč
 +420 732 333 211
 radka@pilatespraha.eu

 

© 2015 Pilates Praha.
All rights reserved