fbpx

HISTORIE PILATES

Zakladatel metody Pilates - JOSEPH HUBERTUS PILATES (1880 – 1967) - se narodil v Německu, blízko Düsseldorfu. V dětství trpěl astmatem, křivicí a revmatickými bolestmi. Jeho zdravotní stav a neustálá potřeba pravidelného pohybu mu dala podnět k celoživotnímu vztahu k cvičení a vytvoření jedinečného systému, který se dnes cvičí po celém světě.

Pilates byl obdivovatelem tradičních východních cvičení, které se zaměřují na tělesnou kondici, svobodnou mysl a strečing. Navíc dobře ovládal západní přístup německého fitnessu, který kladl význam na silné a pevné svaly. Spojil oba tyto směry a vytvořil svůj vlastní program na rozvoj těla a mysli.

Systém byl poprvé zveřejněn roku 1914, kdy jej jako instruktor sebeobrany využil pro výcvik londýnských detektivů Scotland Yardu. Dále jej uplatnil v době 1. světové války při léčbě nepohyblivých pacientů, kdy k cvičení vymyslel pomůcky na cvičení v posteli.

Všechny nápady byly shrnuty do cvičebního programu na protahování a posilování končetin, břicha a zad. Jeho nápady se později staly podnětem pro výrobu cvičebního nářadí a k zakládání speciálních studií. Pilatesova metoda u pacientů obnovila reflexy a přinutila je k pohybu.

Metodu využili také pro výcvik elitní jednotky britské armády a díky úspěchům ji začali požadovat i vrcholoví sportovci, kteří ji zařadili do svých tréninkových programů.

Příznivcem metody se stal i Max Schmelling, boxer těžké váhy, který v době tréninku s J.H. Pilatesem získal v New Yorku mistrovský titul. Stali se z nich velmi dobří přátelé a společně emigrovali do USA, kde Schmelling pomohl Pilatesovi otevřít v New Yorku roku roku 1926 první oficiální studio. Brzy si získal mnoho příznivců i v řadách známých osobností z řad tanečníků jako Martha Graham a George Balanchine, herců Katharine Hepburn, Sir Laurence Olivier, atletů, golfistů atd.

J. H. Pilates sa věnoval cvičení až do svých 87 let. Po jeho smrti, roku 1967, pokračovala v Pilatesově práci jeho žena Clare, která šířila myšlenku cvičení dále mezi jeho žáky. J. H. Pilates vychoval 7 následníků, kteří vychovali tisíce nadšených a profesionálních lektorů Pilates metody po celém světě.

Dnes v jeho práci pokračuje pouze poslední, více než 80-tiletá žákyně, Romana Kryzanowska, která učí ortodoxně klasickou sestavu, tzv. EAST COAST PILATES (New York).

Metoda Pilates se využívá při rehabilitaci, fyzioterapii, ve fitness centrech a jako doplněk pro vrcholové sportovce.

 

Kontaktní informace

STUDIO Pilates Praha
Dr. Zikmunda Wintra 383/9
Praha 6 Bubeneč
 +420 732 333 211
 radka@pilatespraha.eu

 

© 2015 Pilates Praha.
All rights reserved