fbpx

Pilatesova metoda je jedním z nejúčinnějších fitness programů, které se do dnešní doby objevily. 

Může se jí věnovat každý, jak ženy, tak muži, nemocní i vrcholoví sportovci. S Pilates nepotřebujete kupovat drahé posilovací stroje, stačí jen Vaše tělo. 

Trápí Vás záda, krk, zkrácené svaly?

Chcete mít pevné bříško? Potřebujete uvolnit napětí a stres? Pilates metoda Vám odstraní bolesti zad, vybuduje pevné centrum těla, odstraní stres, dodá energii, zvýší kapacitu plic a zlepší krevní oběh. 

Pilates si získalo mnoho příznivců, jeho systém je využíván při rehabilitaci, fyzioterapii, ve fitness centrech, i jako doplněk pro vrcholové sportovce. Jestliže se cviky vykonávají správně pod dohledem vyškoleného instruktora, dostaví se výsledky a může se odstranit větší část počínajících a často i chronických bolestí. Pohyby jsou kontrolované, žádné přepínání, prudké trhání a švihy, které mohou poškodit svaly a vazy. Cvičební program formuje a zpevní choulostivé partie kolem pasu, boků, hrudníku, dokonce zmenší tukové polštářky, formuje krásné, dlouhé svaly na nohách, zlepšuje držení těla a učí správnému dýchání.

Cvičení navržené J. H. Pilatesem vyžaduje koncentraci a přesné provedení cviků. Pilates jej proto nazval jako "Contrology" = kontrologie.  Správným opakováním cviků aktivujeme proprioreceptivní systémy (vnitřní smysly těla) a učíme se tak mentálnímu soustředění. Některé cviky se mohou zdát ze začátku jako „příliš těžké“, končetiny se budou chvět, bude vás bolet za krkem, bude se Vám chtít cvičení přerušit či ukončit, někdy se objeví i mírné křeče. To vše jsou příznaky, které upozorňují na nerovnováhu (dysbalanci) svalových skupin ve Vašem těle, nedostatek síly, koordinace, flexibility. Díky Pilates metodě můžete všechny tyto příznaky trvale odstranit.

Svalová dysbalance

Tělo je tvořeno dvěma vrstvami svalů:

K odstranění svalové dysbalance jsou třeba čtyři kroky:

Dopřejte tělu zdravý pohyb a sobě pocit sebevědomí a harmonie. Inteligentním cvičením ke zdraví a pohodě.